Teksty biblijne do rozważenia:

Dz 4, 31-35, Mt 28, 19-20, Łk 4, 14-22a.

Kim jest dla ciebie święty Eugeniusz de Mazenod?

Dla mnie święty Eugeniusz de Mazenod jest misjonarzem Chrystusa w trudnych miejscach świata. Jest przyjacielem i sługą więźniów, chorych i zaniedbanych. Jest następcą Apostołów Chrystusa. Wobec polemiki Francji w czasie rewolucji francuskiej jest zawsze człowiekiem posłusznym papieżowi. Jest wzorem Chrystusa, bo był bogaty, a stał się ubogi i założycielem misjonarzy dla ubogich (Emil Selvakumar Roche Mariyathas, Prowincja francuska).

Święty Eugeniusz jest założycielem Zgromadzenia, do którego należę. Dla mnie osobiście święty Eugeniusz jest prawdziwym przyjacielem Boga, jest dla mnie przykładem, jak należy żyć. Widzę te same problemy w świecie, w Kościele co on i chcę zrobić coś, aby poprawić sytuację, tak jak zrobiłby to święty Eugeniusz. On szedł drogą Bożą i pokazał mi drogę, którą i ja mogę iść (Sviatoslav Chernetsky, Delegatura na Ukrainie).

Eugeniusz de Mazenod jest dla mnie ojcem, który założył piękną rodzinę oblacką i który poprzez swoje potężne wstawiennictwo i towarzyszenie uczynił mnie częścią tej rodziny. Ponadto jest on potężnym orędownikiem, jego wstawiennictwo pomogło mi pozostać wiernym mojemu powołaniu. Ponadto jest i powinien być patronem rodzin przeżywających trudności, ponieważ sam doświadczył rozpadu własnej rodziny. Był człowiekiem wizji i przewidywania, potrafił dostrzec przyszłość powiększającej się rodziny oblackiej. Wreszcie, był i pozostaje przyjacielem ubogich (materialnie i duchowo) i dzisiaj nie przestaje im towarzyszyć w oblatach i dzięki oblatom (Noman Arif, Delegatura w Pakistanie).

Oto odpowiedzi scholastyków ze Scholastykatu Międzynarodowego w Rzymie? A kim święty Eugeniusz jest dla Ciebie?

Modlitwa:

Święty Eugeniuszu, przychodzimy, aby za Twoim wstawiennictwem modlić się, abyś nas ożywił Twoją miłością do Jezusa Chrystusa i Twoim bezwarunkowym zaufaniem do Kościoła.

Święty Eugeniuszu, Twoje duchowe doświadczenie przed Chrystusem ukrzyżowanym sprawiło, że odkryłeś miłujące spojrzenie Boga. Prowadź nas do przyjęcia tego spojrzenia, które odsłania nasze prawdziwe oblicze i oblicze Boga.

Święty Eugeniuszu, tak jak my poznałeś próby życiowe i w Bogu znalazłeś siłę, aby iść dalej. Spraw, abyśmy podwoili naszą ufność do Boga, naszej jedynej nadziei.

Święty Eugeniuszu, w czasie wygnania doświadczyłeś cierpienia związanego z rozwodem rodziców. Tobie powierzamy rodziny przeżywające trudności, a zwłaszcza dzieci, które są ofiarami tych konfliktów.

Święty Eugeniuszu, w Twojej misji biskupa Marsylii byłeś zawsze bezwarunkowy dla Kościoła. Naucz nas kochać Kościół i służyć mu na wyłączną chwałę Boga i dla zbawienia ludzi.

Święty Eugeniuszu, w centrum Twojej pasterskiej posługi zawsze byli ubodzy i opuszczeni. Pomóż nam odkryć wartość każdej istoty ludzkiej w oczach Boga i objawić im ich niezwykłą godność.

Święty Eugeniuszu, modląc się do Matki Bożej, zapraszasz nas, abyśmy tak jak Ona ofiarowali nasze życie Bogu.

Wraz z Tobą powierzamy Maryi, naszej Dobrej Matce, osoby, które kochamy i te, których nie kochamy wystarczająco… Niech Ona wstawia się za nimi przed Bogiem, naszym Ojcem.

Maryjo, wzorze naszej wiary, rozpal w nas ogień jedności Apostołów z Jezusem, Twoim Synem, aby pobudzał nas do budowania wspólnot, które świadczą o miłości Boga do wszystkich ludzi i są całkowicie oddane ewangelizacji ubogich.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja Niepokalana!