Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Prosimy, abyś się z nimi zapoznał.

Odpowiedź jest prosta! Oblatus znaczy po łacinie “ofiarowany”. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej oddają swoje życie pod opiekę Maryi. Niepokalana jest naszą MatkąPatronką i Opiekunką w życiu zakonnym, codzienności i misjach!

OMI to skrót od łacińskich słów Oblatus Mariae Immaculatae, czyli Oblat Maryi Niepokalanej.

Rekolekcje powołaniowe to dni, które mają pomóc w rozeznaniu swojego powołania (spokojnie, nie tylko zakonnego 😉 ). Rekolekcje te odbywają się w naszych oblackich domach zakonnych. Prowadzą je: o. Jan Wlazły OMI i o. Patryk Osadnik OMI. W ciągu kilku dni można przyjrzeć się życiu oblatów, ich pracy i posłannictwu, lepiej poznać siebie, spędzić trochę więcej czasu z Panem Bogiem.

Na rekolekcjach nie będziesz sam. Wręcz przeciwnie, spotkasz Twoich rówieśników, którzy także szukają celu w swoim życiu. Razem będziecie rozmawiać, modlić się, grać w piłkę (albo piłkarzyki 😉 ) i spędzać czas wolny.

Jeżeli zastanawiasz się, co robić w swoim życiu lub może odczuwasz właśnie, że Jezus mówi do Ciebie: „Pójdź za Mną” przyjedź na rekolekcje!

W życiu każdego przychodzi czas, kiedy musi podjąć decyzję, co zrobić po maturze. Jeśli czytasz ten tekst, zapewne jesteś Tym, który myśli nad swoim powołaniem. Masz szansę, aby pomóc sobie w podjęciu decyzji. Bardzo dobrym czasem do tego są REKOLEKCJE POWOŁANIOWE DLA MATURZYSTÓW.

To czas, kiedy można rozeznać swoje powołanie do kapłaństwa i życia zakonnego. W ciągu kilku dni możesz bliżej poznać Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, zobaczyć jak oblaci żyją i jak pracują. W trakcie rekolekcji powołaniowych możesz poznać się z tymi, z którymi być może będziesz szedł razem drogą życia zakonnego.

Dni rekolekcji wypełnione są codzienną Eucharystią, wspólną modlitwą, rozmowami poświęconymi życiu oblackiemu, czy rozmowami z nowicjuszami i klerykami.

Rekolekcje dla maturzystów odbywają się w dwóch z naszych domów zakonnych. Pierwszy to Wyższe Seminarium Duchowne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze. Tu można zobaczyć jak wygląda życie seminaryjne, spotkać się i porozmawiać z klerykami, którzy odpowiedzieli na wezwanie Jezusa. Drugi dom to Święty Krzyż, gdzie każdy oblat odbył swój nowicjat, czas poprzedzający seminarium.

Jeżeli słyszysz głos Jezusa, a zbliża się czas podjęcia decyzji – „co dalej?”przyjedź na rekolekcje. Przed Tobą pomogły one wielu młodym ludziom w podjęciu dobrej decyzji.

Nie tylko możesz, ale nawet powinieneś. 🙂 Kontakt z najbliższymi jest jednak nieco ograniczony. W czasie nowicjatu odwiedziny rodziny (przyjaciół) można mieć kilka razy w roku. Rodzina wtedy bierze udział w rytmie życia wspólnoty zakonnej przyjeżdżając najczęściej na weekend. Istnieje też możliwość kontaktu telefonicznego (rodzina może dzwonić na telefon komórkowy, który jest do dyspozycji nowicjuszy). W seminarium sam decydujesz jak często chcesz się widzieć z bliskimi, tak, aby oni nie czuli się opuszczeni, a Twoje zakonne obowiązki nie ucierpiały.

Zawsze można wysłać do domu list, do czego przełożeni zachęcają. Można telefonować, ale nie wolno mieć własnych telefonów komórkowych. Istnieje możliwość kontaktu e-mailem. Wstępując do Zgromadzenia ono staje się Twoją rodziną a Twoja rodzina – częścią Zgromadzenia. W charyzmacie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej wpisana jest troska całego Zgromadzenia o rodziny poszczególnych Oblatów.

Twoja rodzina odwiedzając Cię w nowicjacie lub w seminarium może zobaczyć jak wygląda tam Twoje życie. To może pomóc przełamać im opór przed Twoja decyzją i zmienić ich stereotypowe myślenie o życiu w klasztorze.

Zarówno bracia jak i ojcowie są zakonnikami – Oblatami Maryi Niepokalanej i składają te same zakonne śluby. Można powiedzieć, że i bracia, i ojcowie są w 100% oblatami. Różnica między nimi polega na tym, że bracia nie przyjmują sakramentu święceń. W związku z tym nieco różnią się ich obowiązki.

BRACIA bardzo często swoją pracą służą wspólnocie, w której żyją. Mamy w Zgromadzeniu braci kucharzy, ekonomów, katechetów, pielęgniarzy, stolarzy, pszczelarzy, braci odpowiedzialnych za bibliotekę, gospodarstwo czy ogród. Na misjach pracowali i pracują bracia mechanicy czy budowlańcy. Bracia bardzo często pomagają także w duszpasterstwie, ale duszpasterstwo jest właśnie domeną ojców, czyli oblatów, którzy przyjęli święcenia.

Będąc prezbiterami (księżmi) OJCOWIE głoszą kazania, rekolekcje i misje święte, odprawiają Msze, posługują w konfesjonale i katechizują w szkołach.