Ile czasu potrzeba, by zostać Misjonarzem Oblatem Maryi Niepokalanej?

To zależy czy chcesz zostać bratem zakonnym czy księdzem-zakonnikiem, czyli ojcem.

Dobrym początkiem drogi jest przyjazd na rekolekcje powołaniowe.

 

Jeśli zdecydujesz, że chcesz wstąpić do naszej rodziny zakonnej rozpocznie się droga formacji. Zaczyna się od nowicjatu (a czasami także prenowicjatu), czyli rocznego przygotowania do rozpoczęcia życia zakonnego.

Nowicjat kończy się złożeniem pierwszych ślubów zakonnych. Śluby składa się na 1 rok i nowicjusz staje się po nich oficjalnie członkiem naszego Zgromadzenia – Misjonarzem Oblatem Maryi Niepokalanej.

 

 

Co dalej?

  1. Scholastycy (albo po prostu „klerycy”) – czyli kandydaci na ojców – rozpoczynają 6-letnie studia magisterskie z teologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze (warto zajrzeć tutaj: http://obra.oblaci.pl/). Zwykle po 4 latach ponawiania rocznych ślubów składają śluby wieczyste, podczas których otrzymują oblacki krzyż – znak, który wyróżnia nas od innych zakonników. Zwykle pod koniec 5 roku studiów klerycy przyjmują święcenia diakonatu, a rok później prezbiteratu.
  2. Bracia zakonni rozpoczynają juniorat. Jest to czas poszerzania wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Po 2 latach spędzonych w Obrze wraz ze swoimi kursowymi współbraćmi-klerykami rozpoczynają 3-letnią posługę w naszych klasztorach. Po 5 latach o pierwszych ślubów składają śluby wieczyste.

 

 

Podsumowując: cała „formacja pierwsza” trwa minimum 7 lat w przypadku kandydatów na ojców i 6 lat w przypadku kandydatów na braci zakonnych.

Ale to nie koniec! przed oblatami jeszcze „formacja ustawiczna”poznawanie siebie, ludzi, świata i oczywiście Pana Boga – to proces, który będzie trwać całe życie… 🙂