Ile czasu potrzeba, by zostać ojcem (księdzem-zakonnikiem) w zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej?

Dobrym początkiem drogi jest przyjazd na rekolekcje powołaniowe.

Jeśli zdecydujesz, że chcesz wstąpić do naszej rodziny zakonnej rozpocznie się droga formacji. Zaczyna się od nowicjatu (a czasami także prenowicjatu), czyli przygotowania do rozpoczęcia życia zakonnego.

Nowicjat kończy się złożeniem pierwszych ślubów zakonnych. Śluby składa się na 1 rok i nowicjusz staje się po nich oficjalnie członkiem naszego Zgromadzenia – Misjonarzem Oblatem Maryi Niepokalanej.

Co dalej? Po złożeniu ślubów nowoupieczony oblat przeprowadza się do Obry, gdzie jako scholastyk (czyli po prostu oblacki „kleryk”) rozpoczyna 6-letnie studia magisterskie z teologii w Wyższym Seminarium Duchownym (warto zajrzeć tutaj: http://obra.oblaci.pl/). Zwykle po 4 latach ponawiania rocznych ślubów składa śluby wieczyste, podczas których otrzymuje oblacki krzyż – znak, który wyróżnia nas od innych zakonników. Zwykle pod koniec 5 roku studiów klerycy przyjmują święcenia diakonatu, a rok później prezbiteratu.

Podsumowując: cała „formacja pierwsza” trwa minimum 7 lat.

Ale to nie koniec! przed oblatami jeszcze „formacja ustawiczna”poznawanie siebie, ludzi, świata i oczywiście Pana Boga – to proces, który będzie trwać całe życie… 🙂

 

A po 6 latach w Obrze…