„Całe Zgromadzenie jest misyjne. Niesie ono Dobrą nowinę ludom, które jeszcze jej nie przyjęły. Tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do grup, z którymi na on najmniej kontaktu”
/Konstytucja 5/
Tak o naszej misji w Kościele mówią nasze „Konstytucje i Reguły”. A co to oznacza w praktyce? Tak wygląda posługa polskich oblatów:
- Misje zagraniczne – wielu oblatów polskich pracuje poza granicami kraju, głosząc Chrystusa ludom, które o Nim jeszcze nie słyszały, albo w krajach, w których potrzeba głosić Dobrą Nowinę na nowo. Polscy oblaci są obecni m.in w. Kanadzie (Północ), Paragwaju, Skandynawii, Kamerunie, Madagaskarze, Ukrainie, Białorusi, Turkmenistanie, Hong Kongu (Chiny), Niemczech…
- Misje ludowe – głoszenie Ewangelii w naszym kraju: misje święte, rekolekcje parafialne, szkolne, nauki dla różnych stowarzyszeń, posługa w ośrodkach polonijnych w Kanadzie, Belgii…
- Posługa w parafiach (spośród 20 naszych placówek w Polsce aż 16 to parafie). Katechizacja dzieci i dorosłych, ukazywanie misyjnego charakteru Kościoła, różne inicjatywy duszpasterskie, aby dotrzeć do tych, którzy są daleko od Kościoła.
- Opieka duszpasterska nad sanktuariami: maryjnymi w Kodniu nad Bugiem i Obrze k. Wolsztyna oraz Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu
- Duszpasterstwo emigracyjne – wśród Polaków we Francji, Belgii, Luksemburgu, Kanadzie…
- Posługa w więzieniach i szpitalach
- Prokura Misyjna (pomagająca misjonarzom), Przyjaciele Misji, którzy wspierają dzieło misyjne naszego Zgromadzenia modlitwą i pomocą materialną, czasopismo o tematyce misyjnej „Misyjne Drogi„.
- Duszpasterstwo rodzin
- Duszpasterstwo osób uzależnionych – Wspólnota Dobrego Pasterza
A także:
- Kapelanie sióstr zakonnych
- Działalność powołaniowa – prowadzenie rekolekcji dla młodzieży zainteresowanej życiem oblackim (Sekretariat Powołań).
- Formacja zakonna: Nowicjat (czas rocznego przygotowania do rozpoczęcia życia zakonnego – Święty Krzyż), Scholastykat (Wyższe Seminarium Duchowne, w którym młodzi zakonnicy przygotowują się do pracy misyjnej w kraju i zagranicą – będąc w seminarium już starając się podejmować w miarę możliwości różnego rodzaju posługi), Juniorat Braci (miejsce, w którym bracia zakonni przygotowują się do podjęcia posługi misyjnej).
- Działalność wydawnicza: wspomniane wyżej „Misyjne Drogi”, gazetki parafialne, Mozaika Obrzańska (kwartalnik wydawany przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze), Kalendarz Misyjny.
- Działalność ekumeniczna (Kodeńskie Dni Ekumeniczne, spotkania ekumeniczne na Świętym Krzyżu i w Obrze).
- Obecność na wyższych uczelniach (KUL, UKSW, UAM)
- Udział w akcjach ewangelizacyjnych, np. „Przystanek Jezus”