Tydzień modlitw o powołania oblackie – 21-29 maja 2025
„Spes non confudit”
Modlitwa o powołania oblackie jest dla nas nie tylko obowiązkiem, ale i zaszczytem. Sam Jezus Chrystus dał nam ten nakaz: Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, aby wyprawił robotników na swoje żniwo (Mt 9, 37-38). Przygotowując się do 200. rocznicy aprobaty naszych Konstytucji i Reguł, przeżywamy w Kościele Rok Jubileuszowy 2025 lat od narodzenia Chrystusa. Papież Franciszek wzywa nas bullą „Spes non confudit” do odnowionej nadziei. Nam oblatom potrzeba jej bardzo, aby patrzeć w przyszłość i podejmować odważnie naszą misję. Potrzeba do tej misji nowych mężów apostolskich i świadków Chrystusa, dlatego angażujemy się z wiarą i ufnością w tę nowennę powołaniową.
Tematy tegorocznych rozważań zostały zaczerpnięte z bulli papieża Franciszka „Spes non confudit” ogłaszającej Rok Jubileuszowy: nadzieja, miłość, wytrwałość, droga, pokój, entuzjazm, dzieła miłosierdzia i Niepokalana są kluczami, którymi Pan chce otwierać młode serca i zapalać je do ruszenia w drogę za Nim. Idziemy razem jako pielgrzymi nadziei w komunii. Wierzymy, że Bóg ciągle powołuje mężczyzn na drogi oblackiego życia i o to się modlimy w tej nowennie. Ale pamiętamy, że również przez nasze świadectwo życia, naszą głęboką radość i braterstwo, młodzież będzie czuła się pociągana ku Chrystusowi. Prosimy więc w tej nowennie nie tylko o nowe powołania, ale także za nas, abyśmy podtrzymując płomień oblackiego powołania sami byli widocznymi znakami Bożego Królestwa i nadziei, „która zawieść nie może” (Rz, 5,5).
Teksty tegorocznej nowenny tygodnia modlitw o powołania oblackie zostały przygotowane przez środowiska formacyjne Prowincji Polskiej. Zaangażowani w tę pracę byli prenowicjusze z Grotnik ze swoimi formatorami, nowicjusze ze Świętego Krzyża z mistrzem nowicjatu i klerycy z seminarium w Obrze z zespołem formacyjnym.
Modlitwa codzienna
Ojcze niebieski, Ty natchnąłeś świętego Eugeniusza de Mazenod, aby wysłał misjonarzy, by głosili Ewangelię i żyli nią pośród ubogich, pokornie Cię prosimy, abyś wzmocnił naszą miłość do najbardziej opuszczonych. Wzywaj również wielu nowych ludzi na drogę życia oblackiego. Wzbudzaj w nich pragnienie poświęcenia swego życia, talentów i czasu w służbie dla Jezusa Chrystusa i ubogich. Niech wielu młodych mężczyzn zostanie posłanych jako kapłani i bracia, aby służyli tym, którzy znajdują się w potrzebie.
Przez wstawiennictwo świętego Eugeniusza de Mazenod i błogosławionych oblatów spraw, aby nasza rodzina się powiększała i wzrastała w gorliwości ewangelicznej. Prosimy o to przez Jezusa Chrystusa, naszego Pana, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, teraz i na wieki wieków. Amen.
DZIEŃ 1: ŚWIĘTY EUGENIUSZ
21 maja 2025
Tekst biblijny: Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski od Pana (Łk 4, 18-19).
Z pism Założyciela: Jutro wyjeżdżam do Rzymu. Nie zapomnę o was przy grobie świętych apostołów. Zaklinam was, abyście nie zapominali o mnie w czasie tej podróży, którą podejmuję z miłości do Stowarzyszenia, ale niechętnie (25 października 1825).
Z bulli „Spes non confundit”: Myślę o wszystkich pielgrzymach nadziei, którzy przybędą do Rzymu, aby przeżyć Rok Święty, a także o tych, którzy będą go obchodzić w Kościołach partykularnych. Niech to będzie dla wszystkich wydarzenie żywego i osobistego spotkania z Panem Jezusem.
Rozważanie: Eugeniusz de Mazenod wyrusza w podróż do Rzymu, by uzyskać zatwierdzenie Konstytucji i Reguł założonej przez siebie rodziny zakonnej. Przyznaje, że czyni to niechętnie, świadomy wielkich trudności, jakie go czekają. Ale miłość do Zgromadzenia zwycięża. Wsparty modlitwami współbraci podejmuje się dzieła, którego sukces wydaje się niemożliwy. Przybywa do Wiecznego Miasta w Roku Jubileuszowym, roku szczególnej łaski i miłosierdzia. I właśnie szczególnej łaski i miłosierdzia przyjdzie mu doświadczyć.
Modlitwa: Jezu, gdy przychodzi zniechęcenie piętrzącymi się trudnościami, gdy wydaje się, że kolejne inicjatywy znów nie przyniosą oczekiwanych owoców, niech pokorna i ufna modlitwa oraz miłość do Zgromadzenia odnawia nasz zapał i nadzieję. Niech Twoje słowa: Miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat! (J 16,33) zawsze towarzyszą naszej posłudze i pociągają wielu młodych do odważnego pójścia za głosem Twego powołania. Amen.
Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…
DZIEŃ 2: NADZIEJA
22 maja 2025
Tekst biblijny: Nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany (Rz 5, 5).
Z pism Założyciela: Wiecie, że jesteście nadzieją naszego Stowarzyszenia. Domyślcie się więc, jakie jest moje szczęście, gdy myślę o was kroczących drogami Pana, pełnych zapału do dobra, płonących świętą gorliwością o zbawienie dusz, oddanych Kościołowi, gardzących i depczących wszystko, co przeszkadza doskonałości i wystawia zbawienie na niebezpieczeństwo. Wówczas przepełnia mnie radość i gratuluję sobie, że mam was za dzieci (18 marca 1823).
Z bulli „Spes non confundit”: Wszyscy mają nadzieję. Nadzieja jest obecna w sercu każdego człowieka jako pragnienie i oczekiwanie dobra, nawet jeśli nie wie, co przyniesie ze sobą jutro. Oby Jubileusz był dla wszystkich okazją do ożywienia nadziei.
Rozważanie: Eugeniusz de Mazenod był człowiekiem nadziei. Choć przychodziło mu obserwować ogromne spustoszenie religijne, jakie niosły ówczesne przemiany społeczno- polityczne, nigdy nie wątpił w sens własnego powołania i posłannictwa założonej przez siebie rodziny zakonnej, której gorliwa służba miała na nowo rozpalać wiarę w sercach spragnionych Boga. Bo też Bóg jako jedyny jest w stanie zaspokoić wszelkie ludzkie tęsknoty i oczekiwania, a prawda, nawet zwalczana, nie znika, lecz zawsze ostatecznie zwycięża.
Modlitwa: Jezu, świat wokół próbuje zaspokoić nas dobrami konsumpcyjnymi oraz ideologiami, w których nie ma miejsca na Ciebie, co ostatecznie prowadzi do kolejnych rozczarowań i pustki. Niech zrodzona z miłości nadzieja ożywia serca młodych ludzi i towarzyszy im w pielgrzymce wiary pozwalającej odnaleźć sens własnego życia. Amen.
Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…
DZIEŃ 3: MIŁOŚĆ
23 maja 2025
Tekst biblijny: Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali (J 13, 34-35).
Z pism Założyciela: Miłość jest osią, wokół której toczy się całe nasze życie. Praktykujemy ją najpierw wśród siebie, kochając się jak bracia, traktując nasze Stowarzyszenie nie inaczej niż jako rodzinę najbardziej zjednoczoną wśród rodzin istniejących na ziemi. Następnie okazujemy miłość pozostałym ludziom, uważając się jedynie za sługi Ojca rodziny, których obowiązkiem jest ochraniać, pomagać i zbierać Jego dzieci przez jak najgorliwszą pracę (29 lipca 1830).
Z bulli „Spes non confundit”: Nadzieja rodzi się w istocie z miłości i opiera się na miłości, która wypływa z Serca Jezusowego przebitego na krzyżu.
Rozważanie: Doświadczenie miłosiernej miłości Ukrzyżowanego było wydarzeniem przełomowym w życiu młodego Eugeniusza. Radykalnie zmieniło perspektywę, z której odtąd patrzył na swoje życie i otaczający go świat. Wlało w serce niewzruszoną nadzieję w Bożą opatrzność, do której uciekać się będzie w najtrudniejszych chwilach życia, i do której zachęcać będzie swych duchowych synów. Chrystusowy krzyż, serce naszego posłannictwa, i dziś nie przestaje pociągać będąc największym dowodem miłości Boga do człowieka.
Modlitwa: Jezu, młody Eugeniusz doświadczył miłości i odnalazł sens swojego życia w blasku Twojego krzyża. Niech młodzi ludzie, zwłaszcza uginający się pod ciężarem grzechów i zniewoleń, w Twoich ranach znajdą uzdrowienie i nadzieję. Niech moc przebaczenia pociągnie ich ku Tobie, by nie zabrakło w świecie świadków Twojej miłości. Amen.
Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…
DZIEŃ 4: WYTRWAŁOŚĆ w przeciwnościach
24 maja 2025
Tekst biblijny: Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienie, ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz? Ale we wszystkim tym odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował. I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani Moce, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym. (Rz 8, 35. 37-39)
Z pism Założyciela: Nasze śluby są tak samo wieczyste, jak najbardziej uroczyste śluby w świecie. Kiedy składaliśmy przysięgę wytrwałości, rozumieliśmy, że obowiązujemy się żyć i umierać w Zgromadzeniu, które przyjęło nasze zobowiązanie (13 sierpnia 1826).
Z bulli „Spes non confundit”: Św. Paweł jest wielkim realistą. Wie, że życie składa się z radości i smutków, że miłość jest poddawana próbie, gdy wzrastają trudności, a nadzieja wydaje się załamywać w obliczu cierpienia[…] Ale w takich sytuacjach, przez ciemność przebija się światło: odkrywamy, jak ewangelizacja podtrzymywana jest przez moc płynącą z krzyża i zmartwychwstania Chrystusa.
Rozważanie: Wierność zobowiązaniom podjętym dobrowolnie jest niezbędną cechą
„męża apostolskiego”. Niekiedy jest ona sprawdzana przez otwarte prześladowania, zamknięcia w więzieniach, namawianie do wyparcia się głoszonej przez niego ewangelicznej Prawdy, którą jest Chrystus i Jego nauczanie. Wielu Misjonarzy Oblatów doświadczyło już tego w sposób namacalny aż do oddania życia, a niektórzy otrzymują podobne doświadczenia nawet dzisiaj.
Modlitwa: Panie Jezu, wierzymy, że „krew męczenników jest nasieniem chrześcijan”. Spraw, prosimy, aby bohaterski przykład wierności oblatów-męczenników przyczynił się do wzmocnienia naszej wiary, szczególnie gdy przyjdzie nam cierpieć w imię Ewangelii oraz pociągnął na tę drogę młodych ludzi, gotowych dla Ciebie żyć i umierać. Amen.
Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…
DZIEŃ 5: DROGA – styl chrześcijańskiego życia
25 maja 2025
Tekst biblijny: Uciekaj zaś przed młodzieńczymi pożądaniami, a zabiegaj o sprawiedliwość, wiarę, miłość, pokój – wraz z tymi, którzy wzywają Pana czystym sercem. Unikaj natomiast głupich i niedouczonych dociekań, wiedząc, że rodzą one kłótnie. A sługa Pana nie powinien się wdawać w kłótnie, ale [ma] być łagodnym względem wszystkich, skorym do nauczania, zrównoważonym. (2 Tm 2, 22-24).
Z pism Założyciela: Chcemy wam zaproponować środek prawie niezawodny, aby nie zwalniać na drodze doskonałości, którą obraliście. Ten środek będzie także wam przydatny, aby czynić postępy na tych drogach, na których często się błądzi, jeśli nie zabiega się o oświetlenie drogi […] Tym środkiem, który wam proponuję, jest bojaźń boża […] Chcę wam powiedzieć o bojaźni synowskiej, przecudnym darze Ducha Świętego, o darze, który otrzymaliście z jego wyzwalającej ręki i nie pozostaje wam nic więcej, niż tylko go troskliwie kultywować w waszych duszach (30 czerwca 1811).
Z bulli „Spes non confundit”: To właśnie Duch Święty, swoją nieustanną obecnością na drodze Kościoła, promieniuje w wierzących światłem nadziei: podtrzymuje ją jak pochodnię, która nigdy nie gaśnie, aby wspierać i ożywiać nasze życie. To nie przypadek, że pielgrzymowanie wyraża fundamentalny element każdego wydarzenia jubileuszowego. Wyruszanie w drogę jest typowe dla tych, którzy poszukują sensu życia.
Rozważanie: Tak wielu ludzi na całym świecie dotyka dzisiaj „pandemia” depresji. Tak wielu w swoich życiowych doświadczeniach pogrąża się w ciemnościach beznadziei. Jedynie w Chrystusie i Jego ukrzyżowanej miłości mamy szansę odnaleźć piękno tej drogi – jej sens życia i światło Jego zbawczej nadziei.
Modlitwa: Panie Jezu Chryste, Ty jesteś Drogą, Prawdą i Życiem. Pomóż nam kroczyć tą jedyną drogą do zbawienia i własnym przykładem towarzyszyć na niej naszym spragnionym nadziei braciom i siostrom. Amen.
Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…
DZIEŃ 6: POKÓJ – znak nadziei
26 maja 2025
Tekst biblijny: Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka! (J 14, 27)
Z pism Założyciela: Ale Pan nie czeka, aby po śmierci dać poznać pokutującej duszy rozmiary swego miłosierdzia. Już w tym życiu napełnia ją najznamienitszą żarliwością, wszelkiego rodzaju zamiłowaniem, które gnębi duszę grzesznika, daje pokój sumienia, tę czystą radość, czystą miłość, którą zanurza w morzu wewnętrznych pociech, daje przedsmak szczęścia wiecznego, którego jest wypływem (28 marca 1813).
Z bulli „Spes non confundit”: Potrzeba pokoju stanowi wyzwanie dla wszystkich i wymaga realizacji konkretnych projektów […] Jeśli naprawdę chcemy przygotować drogę pokoju na świecie, zaangażujmy się w usuwanie odległych przyczyn niesprawiedliwości, regulowanie niesprawiedliwych i niewypłacalnych długów oraz w zaspokajanie głodu.
Rozważanie: Skala niepokoju w świecie ciągle jest potęgowana wojną i przemocą na wielu płaszczyznach życia społecznego. Jak okropną by się nie wydawała dzisiaj, zawsze może stać się jeszcze większą przez obojętność tych, którzy mają możliwość działać na rzecz pokoju, ale tych działań nie podejmują ze względu na własny egoizm.
Dumą całej oblackiej rodziny są ci oblaci i ich współpracownicy, którzy przyczyniają się do niesienia nadziei na pokój tam, gdzie cierpienie ludzi z powodu wojny jest odczuwalne najbardziej.
Modlitwa: Boże Ojcze Wszechmogący, Ty widzisz, jak spragnieni jesteśmy dzisiaj pokoju. Spraw prosimy, aby wśród Misjonarzy Oblatów nigdy nie zabrakło tych, którzy będą prawdziwymi apostołami nadziei i pokoju tam, gdzie ich brakuje najbardziej. Amen.
Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…
DZIEŃ 7: ENTUZJAZM
27 maja 2025
Tekst biblijny: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus». Na to rzekła Maryja: «Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!» Wtedy odszedł od Niej anioł (Łk 1, 30.38).
Z pism Założyciela: A zatem przyjmijcie z radością ten kodeks naszych Reguł, który przesyłam wam z żywym zadowoleniem. Strzeżcie tych Reguł z jak najbardziej skrupulatną uwagą. Zostały one uznane przez papieża za bardzo odpowiednie do prowadzenia dusz do doskonałości (25 marca 1826).
Z bulli „Spes non confundit”: Spoglądanie w przyszłość z nadzieją oznacza również posiadanie wizji życia, pełnej entuzjazmu, którą trzeba przekazywać[…] Wszyscy w rzeczywistości potrzebują odzyskać radość życia, ponieważ istota ludzka, stworzona na obraz i podobieństwo Boga, nie może zadowolić się przetrwaniem lub wegetacją, dostosowaniem się do teraźniejszości, pozwalając zadowolić się jedynie rzeczywistością materialną. To zamyka w indywidualizmie i niszczy nadzieję, rodząc smutek, który zagnieżdża się w sercu, czyniąc ludzi zgorzkniałymi i niecierpliwymi.
Rozważanie: Entuzjazm, który widzimy w odpowiedzi Maryi na wezwanie Boże, to nie chwilowa euforia, ale trwała gotowość do realizacji Bożego planu. Św. Eugeniusz, zachęcając do entuzjastycznego przyjęcia Konstytucji i Reguł przypomina, że radość i nadzieja są niezbędne do dążenia do doskonałości. Prawdziwy entuzjazm nie opiera się na emocjach, ale na głębokim zaufaniu Bogu i wiernej realizacji Jego woli. To życie pełne gotowości do służby i nadziei, którą często odbiera człowiekowi, jak wskazuje papież Franciszek, nastawienie jedynie na „rzeczywistość materialną”.
Modlitwa: Boże Ojcze, Ty zaprosiłeś nas na drogę oblackiego powołania. Za przyczyną św. Eugeniusza de Mazenoda wskazałeś nam drogę, którą mamy kroczyć. Przebacz naszą niewiarę i lekkomyślność w działaniu na co dzień. Przyjmij nas takimi, jakimi jesteśmy i spraw, aby nasze życie było takie, jak być powinno. Strzeż ideałów i pomagaj nam je realizować, abyśmy byli dla młodych przykładem, by i oni z odwagą wkroczyli na drogę swojego powołania. Amen.
Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…
DZIEŃ 8: DZIEŁA MIŁOSIERDZIA – znakiem nadziei
28 maja 2025
Tekst biblijny: Nie każdy, który Mi mówi: „Panie, Panie!”, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Wielu powie Mi w owym dniu: „Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?” Wtedy oświadczę im: „Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!” (Mt 7,21-23)
Z pism Założyciela: Jesteśmy sługami Jego miłosierdzia, miejmy zawsze i wobec wszystkich serce ojca; łatwo zapominamy także zniewagi robione czasem nam przy wykonywaniu naszej posługi, tak jak dobry Bóg chce nam zapomnieć obelgi, którymi nie przestano Jego obrzucać (20 lutego 1837).
Z bulli „Spes non confundit”: Oby jubileusz był dla wszystkich okazją do ożywienia nadziei. Słowo Boże pomaga nam znaleźć ku temu powody. Pozwólmy, aby poprowadziło nas słowo, które Apostoł Paweł napisał właśnie do chrześcijan Rzymu.
Rozważanie: Dzieła podejmowane przez ucznia Chrystusa powinny być dobrze rozeznane i motywowane wolą Ojca. Miłosierdzie bez wiary i zawierzenia Bogu jest tak samo wybrakowane jak wiara bez miłosierdzia i dobrych uczynków. Czy jako naśladowca Chrystusa mogę uznać w sercu i przed Bogiem, że współgra to we mnie, a moje czyny są zaczynem nadziei, którą Bóg chce dawać światu?
Modlitwa: Panie Jezu, nie czekamy na podziękowania, pochwały i nagrody za nasze oddanie ubogim. Uproś nam tę łaskę, byśmy widzieli Chrystusa, obecnego w potrzebujących i ochoczo Mu w nich służyli. Niech naszym jedynym upragnionym podziękowaniem będzie radość, jaką daje służba Bogu w bliźnich. Amen.
Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo…
Chwała Ojcu…
DZIEŃ 9: MARYJA NIEPOKALANA – znakiem nadziei
29 maja 2025
Tekst biblijny: Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym[…]. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego. Na to rzekła Maryja: Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego. (Łk 1, 35-38).
Z pism Założyciela: Wzywam w tym celu wstawiennictwa Najświętszej i Niepokalanej Dziewicy Maryi, Matki Bożej, ośmielając się przypomnieć Jej z całą pokorą, ale jednocześnie z pociechą, synowskie oddanie całego swego życia i pragnienie, jakie zawsze miałem, dawania Ją poznać i kochać oraz szerzyć Jej kult na wszystkich miejscach.
Z bulli „Spes non confundit”: Nadzieja znajduje swoje najwznioślejsze świadectwo w Matce Bożej. W Niej widzimy, że nadzieja nie jest łatwowiernym optymizmem, lecz darem łaski w realizmie życia[…] To nie przypadek, ze pobożność ludowa stale przyzywa Najświętszą Dziewicę jako Gwiazdę Morza, tytuł wyrażający pewną nadzieję, że w burzliwych wydarzeniach życia Matka Boża przychodzi nam na pomoc, wspiera nas i zaprasza do ufności i do zachowania nadziei.
Rozważanie: Niepokalana to obraz spełnienia obietnicy Bożej, ostateczny triumf miłości Boga nad grzechem, nad tym co oddala serce człowieka od Serca Zbawiciela. Dla wspólnoty Kościoła to nadzieja, że łaska płynąca z przebitego Serca Jezusa, może nas tak rozpalić miłością woli Ojca, że będziemy tylko potrafili powtarzać „niech mi się stanie według słowa Twego”. Dla Ojca Eugeniusza, który chciał wiernie i ofiarnie służyć Kościołowi, kluczem do tej misji była Niepokalana. Dlatego chciał szerzyć Jej kult wszędzie, gdzie tylko mógł: bo to Ona uczy nas jak żyć kochając wolę Bożą i wypełniając ją, jak być Kościołem misyjnym.
Modlitwa: Niepokalana Matko, spójrz na swoje dzieci które gromadzą się przed Tobą jak niegdyś święty Eugeniusz. Niech Twoja obecność i pomoc wzbudzi w nas gorące pragnienie staniem się jak Ty, pełna łaski, cała piękna, cała kochająca, cała na „tak” dla Boga. Módl się, aby dobry Bóg, który rozpoczął w Tobie dzieło odkupienia ludzkości, uczynił nas zdolnymi, aby w tym dziele pokornie uczestniczyć, jak On sam tego chce. Amen.
Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…